Bohatství je v lidech

24. 1. 2023

Dne 25. ledna 1993 vznikla společnost AGROFERT. Sídlila v malé kanceláři na Václavském náměstí v Praze, odkud Andrej Babiš a jeho čtyři kolegové obchodovali s hnojivy. O 30 let později, 25. ledna 2023, AGROFERT s hnojivy nejen obchoduje, ale patří také mezi jejich nejvýznamnější evropské výrobce, je největší zemědělský a potravinářský koncern v Česku a na Slovensku a v 15 zemích světa má přibližně 31 tisíc zaměstnanců.

Vedle zemědělství, potravinářství a výroby hnojiv, vybudoval AGROFERT také silnou divizi speciální chemie s unikátními produkty nejen v rámci České republiky. Patří mezi přední výrobce biopaliv a aditiv. Obchodním partnerům v zemědělském sektoru poskytuje vše potřebné od osiva, přes hnojiva a další prostředky na péči o rostliny, až po zemědělské stroje a technologie. Strategie být lídrem v odvětvích, kde působí, prosazuje AGROFERT i v těžbě a zpracování dřeva nebo například v médiích, kde je vlastníkem největšího mediálního domu v Česku. AGROFERT je také významných českým investorem v zahraničí, zejména v Německu, na Slovensku a v Maďarsku.

AGROFERT za 30 let vyrostl v největšího privátního zaměstnavatele v Česku, kde zaměstnává téměř 21 tisíc lidí. Jen v uplynulých deseti letech jim vyplatil na mzdách více než 84 miliard korun a na sociálním a zdravotním pojištění odvedl přes 26 miliard korun.

„Koncern AGROFERT si vždy zakládal na tom, že je dobrým zaměstnavatelem, který se umí postarat o své lidi. Uvědomujeme si ale i odpovědnost za země a místa, kde působíme. Proto jen za posledních 10 let společnosti koncernu darovaly Nadaci AGROFERT téměř 1,3 miliardy korun,“ říká Zbyněk Průša, předseda představenstva AGROFERTU.

AGROFERT stál od začátku na vizi soustavných investic do svého rozvoje a pokračuje v ní dodnes. Díky tomu se koncernu podařilo zachránit a dále rozvíjet řadu významných českých značek. Jen za posledních deset let investoval AGROFERT do rozvoje a modernizace svých společností více než 106 miliard korun. Z nich pouze 3,9 miliardy korun tvořily dotace, což je méně, než jen v Česku koncern odvede za jediný rok na daních a na sociálním a zdravotním pojištění.

„Chováme se odpovědně k životnímu prostředí a uvědomujeme si, že naše odpovědnost začíná u hlavní výrobní činnosti každého podniku. Koncernové firmy proto vždy usilují o to, aby dopady jejich aktivit na životní prostředí byly co nejnižší – za posledních deset let investovaly do ekologie svých provozů 12,4 miliardy korun,“ dodává Zbyněk Průša, předseda představenstva AGROFERTU.

AGROFERT 30 let - logo

DALŠÍ ZPRÁVY