Řezničina je tradiční řemeslo často děděné po celé generace

7. 10. 2023

Jak vznikají produkty, které mají lidé rádi? Na českých polích vypěstované plodiny jsou základem krmiva pro zvířata, která na welfare farmách mají veškerou potřebnou péči. A na konci jsou masokombináty, které udržují poctivé řemeslo i tradiční receptury. Díky nim jsou stále na pultech produkty tradičních masných výrob, které si lidé zamilovali.

Tradiční řemeslo

A masná výroba, to je především tradiční řeznické řemeslo. V případě těch nejlepších je to spíš umění. Často děděné z otce na syna, po celé generace. Vždyť prvními řezníky v našich zemích byli již pohanští kněží. Masné výroby Agrofert se bez těch nejlepších řezníků neobejdou. Měsíc co měsíc je jejich úkolem připravit na osm tisíc tun uzenin a více než třináct tisíc tun masa.

Porážka mýtů zbavená

Ještě než se ale maso dostane ke zpracování, musí přijít zvíře na porážku. Což je často diskutované a ještě častěji mytizované téma. Ale kdo kdy vůbec moderní porážku viděl? Průvodcem je nám ředitel závodů masa Jaroslav Janoušek: „Před porážkou jsou zvířata ustájena, aby se zbavila stresu, což je naprosto zásadní pro následnou kvalitu masa. Jednotlivé kusy se před vstupem do omračovacího boxu sprchují. V boxu jsou umístěna zrcadla, která dávají zvířatům pocit větší skupiny, a tím je také uklidňují. Prasata jsou pak omráčena pomocí CO2 a následně vykrvena, což je dnes nejmodernější a nejhumánnější způsob porážení.“